مرجع اطلاعات پزشكي و بهداشت
مطالب علمي و بهداشتي-پزشكي
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: سارا جعغري در سمينار پيشگيري از رفتارهاي پرخطر افزايش ميل جنسي و تغيير عادات و رفتارهاي جنسي در مصرف كنندگان شيشه را عامل ابتلا به HIV دانست.


به گزارش روابط عمومي دانشكده پرستاري و مامايي، سارا جعفري، در دومين روز سمينار كشوري پيشگيري از رفتارهاي پر خطر كه در تالار امام خميني (ره) برگزار شد؛ در خصوص پيشگيري از رفتارهاي پر خطر در معتادان گفت: در آسياي جنوب شرقي مصرف مواد مخدر به طور عمده از خانواده خشخاش است. در ايران كراك هروئين استفاده مي شود و ايران تنها كشوري كه كراكش هروئين است، اين در حالي است كه در ساير نقاط دنيا كراك از خانواده كوكائين است. اما در سال هاي اخير مصرف محرك هاي شبه آمفتاميني نيز در آسياي شرقي شيوع پيدا كرده است. ده سال پيش شيشه در ايران وجود نداشت و مصرف كنندگان آن را از تايلند مي آوردند؛ اما در حال حاضر نه تنها ايران اين ماده را توليد مي كند بلكه صادر هم مي كند.
او افزود: حشيش هم ماده اي است كه بيشتر در كشورهاي آفريقايي و كوكائين در امريكا خيلي زياد استفاده مي شود.
او دليل بي اقبالي كوكائين در ايران را  گران بودن آن دانست.
اين روانپزشك افزود: براساس نوع مواد الگوي رفتارهاي پر خطر متفاوت مي شود. حتي مداخلات در آن هم بايد متفاوت باشد. در كنترل رفتارهاي پر خطر در اوپيوييدها يعني همان مصرف كنندگان موادي شبيه ترياك كشور خيلي پيشرفت كرده است.  در واقع رفتارهاي پر خطر در اين گروه از معتادان تزريق و رفتارهاي پر خطر جنسي است. اما رفتارهاي پر خطر در معتادان آمفتاميني بسيار متفاوت است و اين مقوله اي است كه حتي در دنيا هم به آن زياد پرداخته نشده است.
جعفري راه هاي عمده در كاهش آسيب در مصرف كنندگان اوپيوييدها را زدودن بار اخلاقي و قانوني از مسئله مصرف مواد مخدر، فراهم كردن درمان نگهدارنده يا جايگزين (متادون و بوپرنورفين)، آموزش راه هاي مصرف صحيح مواد مخدر، فراهم كردن راه هاي صحيح مصرف مواد مخدر (توزيع سرنگ، ايجاد اماكن مصرف، فراهم كردن بهداشتي مواد مخدر عنوان كرد.
كارشناس بخش اعتياد وزارت بهداشت و درمان  گفت: در 5 سال اخير مصرف شيشه در ايران خيلي شيوع پيدا كرده است؛ تا حدي كه خيلي از معتادان به مواد مخدر اوپيوييدها به عنوان جايگزين و در بيشتر موارد همراه با مواد اوپيوييدها، از آن  استفاده مي كنند. خيلي از آنها به اين خاطر به سمت شيشه كشيده شدند كه فكر مي كردند شيشه اعتياد ندارد. اين باور هم به اين دليل بود كه آزمايش مورفين را مثبت نمي كرد.
جعفري در خصوص اثرات مثبت رواني محرك ها در فاز سرخوشي از افزايش هوشياري و انرژي، احساس سلامتي و سرحالي، نئشگي و سرخوشي و افزايش ميل جنسي ياد كرد.
او افزود: افزايش ميل جنسي، اثري است كه بيش از هر چيز ديگر نگران كننده است. كسي كه شيشه مصرف مي كند، رفتار پر خطر جنسي اش زياد مي شود. عادات و رفتارهاي جنسي در او متفاوت مي شود. مصرف شيشه تمايل به داشتن چند شريك جنسي و رابطه جنسي محافظت نشده  را افزايش مي دهد.
او رفتارهاي تكانه اي و ناگهاني را يكي ديگر از اثرات نگران كننده در مصرف كنندگان شيشه دانست و گفت: پرخاشگري، بي قراري، توهم و هذيان هم از حالت هايي است كه ناشي از استفاده از شيشه است.  اين اثرات است كه قضيه را بسيار بغرنج مي كند.
اين كارشناس بچه هاي كار و خيابان، تن فروش ها، افرادي كه در پارتي ها شركت مي كنند و دانشجويان و دانش آموزان را مصرف كنندگان عمده آمفتامين ها دانست.
جعفري درخصوص مراقبت هاي لازم براي معتادان شيشه اي گفت: بايد آب و غذاي مقوي در اختيار معتادان شيشه اي قرار گيرد؛ تعريق در آنها بسيار زياد است، و اين مسئله آنها را پرخاشگر مي كند. اين معتادان اشتهايشان را از دست مي دهند و ميل به غذا در آنها به شدت كاهش مي يابد. دچار بي خوابي مزمن هستند و كم خوابيدن آنها را عصباني و پرخاشگر مي كند؛ بنابراين لازم است كه به آنها آموزش داده شود كه خوب بخوابند، پرخاشگري آنها بايد با دارو و روان درماني كنترل شود، آنها به خاطر بي خوابي در شب ها داروهاي خودسرانه بسيار استفاده مي كنند و اين مصرف خودسرانه بايد در آنها كنترل شود. آموزش روش هاي درست مصرف كردن شيشه و راه هاي ارتباط جنسي بي خطر نيز از اهميت بالايي در اين معتادان برخوردار است.
او درخصوص رفتارهاي جنسي پر خطر در اين معتادان گفت: احتمال ابتلا مصرف كنندگان شيشه  به ويروس HIV بسيار زياد است. آنها رابطه جنسي پر خطر و محافظت نشده  با چند شريك جنسي دارند و به دلايل فرهنگي آن را كتمان مي كنند؛ بنابراين لازم است كه از آنها تست HIV انجام شود. به طور حتم اپيدمي بعدي در HIV  مربوط به معتادان به شيشه است.

جمعه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۱ | 23:50 | مجيد ساري |
درباره وبلاگ

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مقوله «سلامت و بهداشت و درمان» را جزء اولویت‌های اصلی و مسائل درجه یك كشور خواندند و با تحسین فعالیت‌های مردمی صورت گرفته در این زمینه تصریح كردند: هر گاه ایمان، توان و انگیزه مردمی به میدان عمل بیاید، كارها بركت مضاعف پیدا می‌كند و مشكلات حل می‌شود.
لینک دوستان


امکانات وب